Yazı kategorisi: Yaşam ve insan

Kadınlar ne ister, erkekler ne anlar?


 

Timsahla filin dillere destan evliliğini duymuşsunuzdur belki. İki sevgili evlendikten sonra, birbirlerine kendileri için “en değerli” olanı verme yarışına girerler. Timsah gölden en güzel balıkları çıkarıp sevgilisi file ikram eder.

Fil de pek sevdiği yeşil yapraklarının en tazelerinden çırpıp sevgilisinin önüne atar. Fakat sonuç hüsrandır. Otçul olan fil için balıklar, etçil timsah için de tazecik yapraklar hiç de değerli değildir.

Çift, sonunda anlar ki, herkesin kendisi için “en değerli” olanı vermesi iyi niyetli ancak teknik olarak yanlış bir davranıştır; hem iyi niyetli hem de teknik olarak doğru davranış eşi için “en değerli” olanı vermektir.

Sonuç olarak, fil timsaha hortumuyla tuttuğu ve zaten yemeyeceği balıkları, timsah da gölün dibinden kopardığı ve zaten sevmediği tazecik yosunları vermeye başlar. Mutlu olurlar; çünkü birbirlerini anlamaya vakit ayırmışlardır. İkisi de “Ben elimden geleni yapıyorum ya!” savunmasına girmemiştir.

Bu kısa masalı yabana atmayın. En az fil ve timsah kadar yabancıyız birbirimize. Erkeklerin kadınların ne istediği konusunda teknik ve detaylı çalışmalara ihtiyacı var. Kadınların da hiç şüphesiz erkeklerin ne istediği üzerine kafa yormaları gerekiyor…

Bence ikili ilişkilerde Çiftler konuşmayı beceremiyor kaçmak daha kolay geliyor…Ortak değerlerin araştırıldığı, ortak faaliyetlere zaman ayrıldığı, çiftlerin konuşabildiği, bireyselliğe de alan tanıyan bir yapıdır. Bizde konuşarak anlaşma kısmı gerçekleşmedi. En önemli fark o. Çiftler, özellikle de erkekler, eşlerine duygu ve düşüncelerini ifade etmiyor, etmeyi bilmiyorlar. Önlerinde model yok. Konuşmayı beceremeyince de, kaçıyorlar.

Ve biz kadınlar yetiştirdiğimiz erkeği sorgulamaya başlıyoruz erkek küçüklükten itibaren aile içinde el üstünde tutulmaktadır paşa olarak yetiştirilmektedir. Bu yüzden narsisistik eğilimleri gelişiyor narsisistik özellikleri çok güçlü kişiler… Bu kişiler sınırsız bir beğenilme ihtiyacı içerisindedir. İstekleri yerine getilmediğinde parlarlar. Dışarıda sempatik, anlayışlı kibar, hayranlık uyandıran tiplerdir ancak ikili ilişkide farklıdırlar. Paylaşmayı beceremezler, empati becerileri zayıftır, öfke kontrolleri düşüktür, eşlerinin gücünü bir tehdit olarak algılar ve azaltmaya çalışırlar. Eğer başarılı olup eşlerini güçsüzleştirirlerse, bu defa da güçsüzlüğe tahammül edemedikleri için ilişkiden uzaklaşırlar. Türkiye’de, özellikle erkekler arasında narsisistik kişilerin oranı bana göre Batı’ya oranla daha yüksek.

İnsanın doğasında dürüstlük vardır. Çocukların akıllarına geleni söylemesi bundandır. Fakat şartlar insanların dürüst olmasını engelleyebiliyor. Ya dürüst olduğunuzda yapıcı bir ortam bulamıyor ve cezalandırılıyorsunuz, ya da problemi nasıl çözeceğinizi bilmiyorsunuz.

Sevgili peygamberimizin kısa ve öz anlamı çok büyük sözünü çok severim kızı Hz Fatıma’ yı evlendirirken “Kızım sen ona cariye ol ki o da sana köle olsun.” buyurmuştur.

Önemli olan ego ben ve düz mantıktan sıyrılıp kadın erkek ayrımı yapmadan sevgiyle erdemle insanca yaşamak…İdilce

Reklamlar

Yazar:

Kelimeler bazı şeyleri anlatır. Ama her şeyi yaşatmaz. Bazen ben bile yabancı olurken kendime, sana nasıl anlatırım ki beni? Neşeliyim diyeceğim, belki suratsızlığıma denk geleceksin... Espriliyim diyeceğim, belki ağlamalarıma denk düşeceksin... Özgürüm diyeceğim, belki tutsaklımlarımda yakalayacaksın beni... Kendimi anlatıp da bir kalıba sığdırmak istemem düşüncelerimdeki beni. Hani yaşamadan bilemeyeceğin şeyler vardır ya, onlardan biriyim belki.. Bazıları için herhangi biri.. Bazıları için vazgeçilmez biri.. Düşlediğim kadar insanım, insan olduğum kadar hatalı, hatalı olduğum kadar gerçeğin peşinde...işte ben buyum...İdilce

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s